Фото Галерија

Галерија

Фото ВестИсланд на Евро 2016 денеска ќе игра против Португалија а на социјалните мрежи се појави слика како Теодор Елмар им чита детска бајка на соиграчите Емил Халфредсон и Биркир Бјарнасон.Тројцата беа сместени во еден кревет и под една прекривката.

Маркетинг

 

Пријатели

  

No Image
Костарика остана без Кејлор Навас
31.05.2016.

 Голманот на Реал (Мадрид), Кејлор Навас, нема да игра за Костарика на претстојното издание на Копа Америка, што ќе се одржи во САД (4-27 јуни). 29-годишниот Навас добил повреда на Ахилова тетива поради која некое време ќе треба да одмора. 

Од тренерскиот штаб на репрезентацијата на Костарика реагираа брзо и го повикаа 27-годишниот голман на Депортиво Саприса, Дани Карвахал како негова замена.

Костарика е во групата "А" на Копа Америка 2016, каде што се и Парагвај, САД и Колумбија. Првиот натпревар на турнирот ќе го одиграат на 5 јуни против Парагвај.

 
Холандија без Блинд против Полска и Австрија
31.05.2016.

 Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед, Дејли Блинд, отпадна од составот на Холандија за контролите против Полска и Австрија оваа недела. Блинд заработи повреда во финалето на ФА Купот и се уште не е подготвен за настап.

Тој го пропушти и конѕролниот меч кој „лалињата“ го одиграа против селекцијата на Р. Ирска во петокот. Според холандските медиуми, Блинд би требало да се врати на терените за 10-тина дена.

„Дејли се уште чувствува болки од повредата која ја заработи за време на финалето на ФА Купот на 21 мај и нема да патува со тимот", објавија од Холандскиот фудбалски сојуз. Холандија не успеа да се пласира за Евро 2016.

 
„Воините“ со неверојатен пресврт до финале
31.05.2016.

 Кошаркарите на Голден Стејт обезбедија ново финале во НБА лигата, овој пат со шанса за одбрана на титулата, откако синоќа во „мајсторката“ против Оклахома славеа со 96-88 и се изборија за четвртата победа во конференциското финале. Неверојатниот пресврт кој го направија „Воините“ не се памети во последните 35 години.

Последен пат еден тим успеал да се врати до победа во конференциско финале по негатива од 3-1 во партии пред точно 35 години, кога Бостон успеаја да ја свртат серијата и да обезбедат финале во НБА победувајќи ја Филаделфија.

Синоќа Стеф Кари и Клеј Томпсон беа незадржливи пред својата публика. Двајцата заедно постигнаа 13 тројки и го трасираа патот на Голден Стејт до посакуваната победа. Кари заврши со 36, а Томпсон со 21 поен. Првиот финален меч меѓу Голден Стеј и Кливленд е во ноќта меѓу четврток и петок во 3 часот по полноќ.

 
Исинбаева: И во САД, Германија и Британија има допинг
31.05.2016.

 Ѕвездата на руската атлетска, Елена Исинбаева, ги обвини САД, Германија, Велика Британија и Кенија во системска употреба и прикривање на допинг. Според светската рекордерка во скок со стап, многу земји имаат исто толку позитивни допинг примероци на забранети супстанции како и Русија, но не трпат санкции како нејзините сонародници.

„Знаеме дека во други земји како САД, Велика Британија, Германија и Кенија има дисквалификуван натпреварувачи. Тие сепак се повлекуваат тивко за две години, не им се забранува да тренираат и потоа се враќаат за да освојуваат медали и да поставуваат рекорди. Знаеме дека таму постои системски допинг“, вели Исинбаева, која е сопственик на дури 30 светски рекордна во скок со стап.

Ако на руските атлетичари им биде забранет настап на ЛОИ во РИо, тоа значи дека и Исинбаева која долго време се подготвуваше за овој настан ќе остане без можност да јуриша на златото. На 17 јуни ќе биде објавено дали казната ќе биде укината за игрите во Рио де Жанеиро или ќе остане во сила.

 
500.000 гратис билети за Параолимпијадата
31.05.2016.

 Организаторите на ЛОИ во Рио 2016 одлучија да дадат бесплатно 500.000 билети за Параолимпиадата, за да го зголемат интересот и посетеноста на најголемиот спортски форум за спортисти со инвалидност.

Билетите ќе бидат поделени меѓу градските службеници, учениците и студентите, како и меѓу социјалните случаи. Директорот за продажба на билети за Рио 2016, Донован Ферари, изјави дека пред одлуката биле продадени само 720.000 од вкупно 3,3 милиони билети за Параолимпијадата.

Олимписките игри во Рио де Жанеиро се првите во Јужна Америка и ќе се одржат од 5 до 21 август.

 
Ангеловски: „Победа во вистински момент, но одиме пона
30.05.2016.

 Селекторот на нашата фудбалска репрезентација Игор Ангеловски беше задоволен од играта и пред се победата против селекцијата на Азербејџан во контролниот натпревар одигран во Австрија. Макеоднија победи со 3:1 и она што треба да не радува е враќањето на ефикасноста што беше рак рана на нашите фудбалери.

„Секако дека сум задоволен, оваа победа доаѓа во добар момент и сакам да им честитам на моите фудбалери за нивната игра, ги спроведоа задачите како што се договоривме. Имавме мал пад во играта во текот на второто полувреме, но успеавме да се вративме и на крај да славевме. После оваа победа сигурно дека на такво нешто ќе одиме и во дуелот против Иран.

Сакам пред се да им се заблагодарам на навивачите кои дојдоа и не бодреа, но исто така и за новинарите кои дојдоа во голем број. Искрено се надевам дека со нашите игри веќе на следниот дуел ќе дојде поголем број на публика во Скопје против Иран, бидејќи таа им е потребна на овие млади момци“, заврши Ангеловски. Македонија новата пријателска средба ќе ја има на 2.јуни од 19 часот на „Филип Втори“ против селекцијата на Иран.

 
Берлускони: „Кинезите ме сакаат во Милан“
30.05.2016.

 Претседателот на Милан Силвио Берлускони изјави дека кинескиот конзорциум сака да го остави да биде прв човек на клубот во следните три години. Доколку тоа се случи, тренер на „росонерите" ќе остане Кристијан Броки. Се очекува во наредните недели да има конкретна слика за трансакцијата и Кинезите да купат 70% од акциите на клубот.

„Кинеската групација сака од мене да останам претседател на Милан за уште три години, па јас им дадов својот благослов. Работиме на прашањето. Ако се постигне договор, тогаш мојот последен долг ќе биде да го најдам вистинскиот наследник. Дали ќе бидам почесен претседател? Да, размислуваме такво нешто. Ако тоа се случи, ќе бидам среќен да останам во Милан.

За трансферната ситуација сакам да гледам во клубот гладни Италијанци, по примерот на она што се случува во Барселона и Атлетико Мадрид", изјави Берлускони. Претседателот коментираше и за иднината на Кристијан Броки, кој беше тренер на Милан на крајот на сезоната. „Ако јас останам, и тој ќе остане", изјави Берлускони.

 
„Исламска држава“ се заканува со напади на ЕП
30.05.2016.

 „Исламска држава" подготвува терористички напад за време на натпреварот од Евро 2016 меѓу Англија и Русија, пишува весникот „Сан".

Дуелот е на 11 јуни, сабота, од 21 часот на стадионот во Марсеј. Фанатиците планирале да користат самоубиствени бомбаши, пиштоли и дури планирале и користење на дроновим за пренесување на хемиско оружје.

Француската полиција објави дека се откриени податоците на лаптоп компјутер, користен од Салах Абдеслам, обвинет како еден од главните организатори на парискиот напади од 13 ноември 2015 година.

 
Сако би можел да игра на Еуро 2016
30.05.2016.

 Мамаду Сако може и да игра за Франција на Евро 2016. Дефанзивецот на Ливерпул даде позитивен допинг примерок и привремено беше отстранет до расчистување на случајот.

Според весникот „Л'Екип" адвокатите на фудбалерот доставиле докази дека супстанцијата, со што беше фатен, воопшто не треба да биде во забранетата листа. УЕФА ќе ги разгледа доказите на претставниците на Сако и од францускиот стручен штаб се надеваат на позитивна разврска.

Дефанзивецот беше суспендиран до 28 мај, но се очекува санкцијата да не биде продолжена и Дидие Дешамп да успее да го впише во составот пред крајниот рок од 31 мај.

 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 127 - 140 од 34226
No Image
No Image No Image No Image

Лична Карта

 
 
Адреса: бул. 8 Септември ББ,
сала:  Б. Трајковски
Тел/факс: 02/31 21 903
e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете
SMS 070/075/077 145 903077 145 903
 
Следете не на:
 
 
 
 
   

ФОТО - 11. РОДЕНДЕН

Партнери


 
     
 
 
 

        

    

 


Nogomet

No Image
© 2020 Спортско Радио 90,3
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
No Image