Фото Галерија

Галерија

Фото ВестИсланд на Евро 2016 денеска ќе игра против Португалија а на социјалните мрежи се појави слика како Теодор Елмар им чита детска бајка на соиграчите Емил Халфредсон и Биркир Бјарнасон.Тројцата беа сместени во еден кревет и под една прекривката.

Маркетинг

 

Пријатели

  

No Image
Ангеловски оптимист и пред Иран
1.06.2016.

 Македонската фудбалска селекција утре ја очекува нов пријатески меч, овој пат со селекцијата на Иран. Токму на дуелот кој се игра на националната арена „Филип Втори“, селекторот Игор Ангеловски ќе бара трета победа како селектор на нашиот национален тим.

„Инсистирам да играме со што поквалитетни противници во пријателските дуели  и сметам дека Иран и тоа како е квалитетен противник, бидејќи е гигант во Азија, редовно настапува на СП, располагаат со одличен тим и добар селектор како Кеироз. Сепак повеќе сум концентриран на мојата екипа која ја водам, имаме свој план, своја стратегија и немаме намера да отстапам. Како што знаете младоста и искуството се оној спој кој се надевам дека ќе донесе резултати во иднина“, вели Ангеловски.

Селекторот информираше дека кон репрезентацијата се приклучил Ѓоко Зајков, кој имаше обврски кон клубот, додека единствен кој се жали на повреда и е неизвесен за утрешниот меч е Марјан Радевски.

 
Младите на тест со Белорусија (17:30 ч.)
1.06.2016.

 Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, попладнево од 17:30 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе тестира против селекцијата на Белорусија. Изменетиот состав на селекторот Благоја Милевски денеска ќе се обиде да се наметне за продолжението од квалификациите за ЕП, но и за новиот циклус кој доаѓа потоа, со оглед на тоа што во изборот на Милевски за овој меч се најдоа многу фудбалери од генерацијата до 20 години.

Пред мечот, селекторот Милевски истакна дека осумте дебитанти треба да се борат низ овие натпревари за да го заслужат повикот во националниот тим.

„Единствено мерило за вредностите на фудбалерот е теренот. Не е важно дали играат во големи клубови и кои се, туку потенцијалот кои го поседуваат. Стратегијата и пристапот не го менуваме, барем додека јас сум тренер. Тоа носи резултати“, потенцираше Милевски.

 
Леброн: Посилни сме од лани
1.06.2016.

 Суперѕвездата на Кливленд, Леброн Џејмс, одби да влегува во полемика кој е фаворит во претстојното финале на НБА лигата. Најдобриот кошаркар на Кавски истакна дека неговиот тим е подобар од минатата сезона и очекува фантастични дуели.

Во 2015-та Кавалирс загубија во финалната серија со 4-2, откако скоро цел плеј-оф го одиграа без Кевин Лав, а го загубија и Каиро Ирвинг во првиот натпревар од финалето. Сега двајцата се здрави и тимот од Охајо изгледа импресивно пред гостувањето во првиот меч закажан утревечер.

„Нема смисла да се зборува за аутсајдер, фаворит, итн. Тоа е глупаво. Можам да кажам дека ние сме подобро подготвени и во подобра состојба за почетокот на финалето во споредба со минатата година и мислам дека тоа е очигледно. За нас не е важно дали ќе имаме предност на средба дома или не и тоа беше кажано и од тренерот Лу. Задоволни сме што ќе играме финале и го очекуваме предизвикот“, вели „Кинг“ Џејмс.

 
Бен Џонсон: Адидас ми се одмазди затоа што ги сменив
1.06.2016.

 Големата "допингзвезда" на атлетиката од 80-тите години, Бен Џонсон, откри дека познатите спортски брендови се користеле за прикривање на случаите на допингувани атлетичари во изминатите десетлетија. Во интервју за ирското радио „News Talk“, Џонсон вели дека тој имал позитивен допинг тест уште пред 1988 година.

„Јас имав еден позитивен допинг тест и пред 1988, но тогаш имав договор со Адидас. Тоа беше митинг во Цирих, мислам дека беше во 1986-та година. Потоа се префрлив во Диадора и...", рече Џонсон во интервјуто.

Џонсон направи неверојатно време и постигна светски рекорд на 100 метри на Олимписките игри во Сеул во 1988-та година (9.79 сек.), но веќе другиот ден беше соопштено дека имал позитивна мостра на станозол и беше уништена целата негова до тогаш блескава кариера. Канаѓанецот тврди дека ако не го сменел Адидас со Диадора никогаш немало да биде прогласен за допингуван.

 
Ди Матео ќе ја враќа Астон Вила во Премиер лигата
1.06.2016.

 Роберто ди Матео ќе биде промовиран во нов менаџер на Астон Вила наскоро, откако и официјално ќе биде ставен потписот на договорот вреден 35.000 фунти неделно, пишува весникот "Сан". 

Италијанецот беше еден од фаворитите за функцијата во клубот и воопшто не е изненадување неговото назначување на клупата на новиот англиски второлигаш. Во конкуренција со Ди Матео беше и Најџел Пирсон, но неодамна тој се реши да го преземе Дерби Каунти.

Ди Матео се очекува да ја официјализира соработката со Астон Вила овој викенд, по што ќе почне со конкретниот план за создавање тим кој експресно ќе се врати во елитата. Клубот од Бирмингем испадна  од елитата за првпат во историјата на Премиер Лигатата, но амбициите на новиот сопственик се тие не само да се вратат уште следната година, туку по неколку сезони да бидат сериозни претенденти за ТОП 4.

 
Левандовски бара поголема плата или си оди
1.06.2016.

 Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски, инсистира да стане најдоброплатениот фудбалер во редовите на германскиот шампион. Во спротивно, фудбалерот најави дека ќе си замине од клубот, објави шпански „Ас“.

Полскиот репрезентативец побарал од раководството годишна плата во износ од 20 милиони евра. Ако ова негово барање не биде исполнето, тој ќе ги разгледа понудите од останатите клубови, меѓу кои во прв план е она ана Реал (М).

Претседателот на германскиот гигант, Карл-Хајнц Румениге, веќе изјави дека Баерн во никој случај нема да се раздели со својот ас. Клубот е подготвен да ја израмни платата на Левандовски со онаа на Томас Милер.

 
Погба си купи куќа во Барселона
1.06.2016.

 Ѕвездата на Јувентус, Пол Погба, навести каде ќе игра следната сезона. Францускиот фудбалер купи куќа во Барселона и најверојатно ќе направи трансфер токму кај каталонците, пишуваат весниците во Италија.

Неодамна често се споменуваше каталонскиот клуб, како главен кандидат за потписот на Французинот, а сега по најновите информации за куќата во Барселона, станува се појасно дека Погба се подготвува за преселба токму во шпанскиот шампион. Неговиот брокер истакна дека оваа куќа во Барселона не значи ништо, но така не сметаат и добро упатените новинари.

"Овој договор нема никаква врска со фудбалот, тоа е инвестиција. Сакаме да го објавиме тоа јавно и бидејќи клиентот ни е познат фудбалер, не би сакале да има шпекулации во медиумите", одговориле од агенцијата за недвижнини.

 
Бензема: Одлуката да не играм на ЕП е расистичка
1.06.2016.

 Напаѓачот на Реал (Мадрид), Карим Бензема, смета дека не е повикан во репрезентацијата за европското првенство поради расизам. Според играчот, селекторот на Франција, Дидие Дешамп, подлегнал на притисок и затоа не го вклучил во составот.

Како што е познато, официјалната верзија за одлуката на стратегот се обвиненијата против Бензема, според кои тој го уценувал Матео Валбуена со секс-снимка.

„Не ја разбирам неговата одлука од чисто спортски план. Јас дури и не сум осуден и очекувам да не бидам. Сакам да играм фудбал и сакам да бидам со мојата репрезентација. Според мене тој подлегна на притисокот од страна на расистите во Франција“, вели Бензема.

 
Волфсбург со понуда за Марио Гомез
1.06.2016.

 Напаѓачот на екипата на Бешикташ, Марио Гомез, би можел во новата сезона да се врати во Германија. Како што објавија германските весници, Гомез е на мета на Волфсбург, кој наводно веќе почнал преговори со него.

Според информациите, германскиот клуб е подготвен да му понуди одлична плата, а на Фиорентина која се уште го има под договор Гомез да и исплати сума од околу 14 милиони евра како отштета. И турскиот шампион е расположен да разговара за купување на неговиот договор, но сумата која ќе ја понуди ќе биде само околу 10 милиони евра.

Претходно Гомез изјави дека сака да остане во Турција и следната сезона да игра во Лигата на шампионите. Оттука останува неизвесно дали тој би прифатил трансфер во Волфсбург кој не успеа да избори европски настапи за следната сезона.

 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 113 - 126 од 34226
No Image
No Image No Image No Image

Лична Карта

 
 
Адреса: бул. 8 Септември ББ,
сала:  Б. Трајковски
Тел/факс: 02/31 21 903
e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете
SMS 070/075/077 145 903077 145 903
 
Следете не на:
 
 
 
 
   

ФОТО - 11. РОДЕНДЕН

Партнери


 
     
 
 
 

        

    

 


Nogomet

No Image
© 2020 Спортско Радио 90,3
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
No Image