Фото Галерија

Галерија

Фото ВестИсланд на Евро 2016 денеска ќе игра против Португалија а на социјалните мрежи се појави слика како Теодор Елмар им чита детска бајка на соиграчите Емил Халфредсон и Биркир Бјарнасон.Тројцата беа сместени во еден кревет и под една прекривката.

Маркетинг

 

Пријатели

  

No Image
Македонски фудбал
Вардар им се заблагодари на Таневски и Ивановски
8.06.2016.

 ФК Вардар денес ги започна подготовките, но исто така и официјално им се заблагодари на досегашните играчи, дефанзивецот  Златко Таневски (32) и напаѓачот Филип Ивановски (31), кои наредната сезона нема да бидат дел од нашиот шампион, со оглед на тоа што нивните договори истекоа со завршувањето на минатата сезона.

Златко Таневски, произлезе токму од „црвено-црниот“ подмладок, а во својата професионална кариера одигра 121 првенствен меч за првиот тим на Вардар и постигна осум погодоци, притоа освои и четири титули со својот матичен клуб. Една година помладиот Филип Ивановски, беше дел од три шампионски состави. Дресот на најтрофејниот македонски клуб го носеше на 93 средби во Првата лига, на кои во дури 45 наврати ги тресеше противничките мрежи.

Од ФК Вардар искрено им се заблагодарија на своите досегашни фудбалери, за сѐ што направија за клубот. „Нашите врати секогаш ќе бидат отворени за вас, затоа што со несебичен придонес го носевте дресот на клубот изминативе неколку години, кога Вардар „воскресна“ како „Феникс“ над сопствените премрежија, не само што нема да бидете заборавен, туку ќе служите како пример за сите идни вардарови генерации“  велат од ФК Вардар.

 
Вардар ги почна подготовките, на проба нов играч
8.06.2016.

 Фудбалерите на Вардар, денеска под водство на тренерот Гоце Седлоски ги започнаа летните подготовки во својот тренинг камп за наредната наптревувачка сезона.  Покрај стандардните првотимци, на првата прозивка се појави и напаѓачот од Колумбија, Јон Адолфо Обрегон, кој наредниот период ќе биде на проба во редовите на нашиот шампион.

26-годишниот Колумбиец, минатата сезона настапуваше за кипарскиот Етникос од Ахна, каде што постигна три погодоци на 11 одиграни средби во најсилното првенство на Кипар. Во неговата досегашна кариера, исто така има играно и за колумбиските ЦБЈ Кали и Бојака Чико, потоа боливиските Ла Паз и Насионал Потоси, тајландскиот Рачабури, бразилскиот Гуарани и катарската Ал-Рифа.

Шанса да се изборат за место во првиот тим ќе имаат и тројца играчи од младинскиот погон, кои наредниве денови ќе тренираат заедно со сениорскиот состав. Станува збор за капитенот на младинците Есмин Личина, кој беше дел и од зимските подговки во Анталија, како и офанзивните крила Ердон Даци и Виктор Димков. Првиот дел од подготовките на Вардар ќе бидат во Скопје, а пото „црвено-црните“ ќе се преселат во Австрија.

 
Ангеловски: Ако некој е виновен, тоа сум јас
3.06.2016.

 По поразот од Иран на синоќешниот пријателски меч во Скопје, селекторот на фудбалската репрезентацијата на Македонија, Игор Ангеловски, изјави дека Иран беше подобра репрезентација, а мечот го решија индивидуални грешки.

„Иран ја потврди својата класа, исклучително силна репрезентација. Во одредени моменти се обидовме да се спротивставиме, но не успеавме. Направивме неколку индивидуални грешки, противникот одлично затвораше и тешко доаѓавме до нивната опасна зона. Изборот на фудбалери и нивните позиции е моја одлука, ако некој бара виновници тогаш нека го впери прстот кон мене. Тоа што го знам, а верувам и сите кои и мислат добро на оваа репрезентација е дека не очекува уште многу работа и нови моменти, се надевам позитивни. Имаме млад тим, играчи кои се желни да успеаат и јас целосно гинразбирам. Денеска загубивме од квалитетна репрезентација, одиме понатаму“, изјави Ангеловски. 

За Македонија останува сега да чека на првите квалификациски пресметки за СП кои почнуваат во септември.

 

 
ФИФА ја објави најновата ренг листа
2.06.2016.

 Mакедонската фудбалска репрезентација денеска од 19.00 часот на Арената Филип Втори ќе одигра нов пријателски натпревар и тоа против селекцијата на Иран.  

 

Во меѓувреме Светската фудбалска организација ја објави и најновата ранг листа на која ние напредувавме за две позиции и сега сме на 139-то место. Што се однесува до нашите противници во наредниот циклус квалификации за Мундијалот во Русија во 2018 година, само Лихтенштајн има полош рејтинг. Шпанија (6), Италија (12), Албанија (42), Израел (71).

 

На врвот на ФИФА е Аргентина пред Белгија, Колумбија и Германија.
 
Ангеловски оптимист и пред Иран
1.06.2016.

 Македонската фудбалска селекција утре ја очекува нов пријатески меч, овој пат со селекцијата на Иран. Токму на дуелот кој се игра на националната арена „Филип Втори“, селекторот Игор Ангеловски ќе бара трета победа како селектор на нашиот национален тим.

„Инсистирам да играме со што поквалитетни противници во пријателските дуели  и сметам дека Иран и тоа како е квалитетен противник, бидејќи е гигант во Азија, редовно настапува на СП, располагаат со одличен тим и добар селектор како Кеироз. Сепак повеќе сум концентриран на мојата екипа која ја водам, имаме свој план, своја стратегија и немаме намера да отстапам. Како што знаете младоста и искуството се оној спој кој се надевам дека ќе донесе резултати во иднина“, вели Ангеловски.

Селекторот информираше дека кон репрезентацијата се приклучил Ѓоко Зајков, кој имаше обврски кон клубот, додека единствен кој се жали на повреда и е неизвесен за утрешниот меч е Марјан Радевски.

 
Младите на тест со Белорусија (17:30 ч.)
1.06.2016.

 Младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, попладнево од 17:30 часот на тренинг центарот „Петар Милошевски“ ќе тестира против селекцијата на Белорусија. Изменетиот состав на селекторот Благоја Милевски денеска ќе се обиде да се наметне за продолжението од квалификациите за ЕП, но и за новиот циклус кој доаѓа потоа, со оглед на тоа што во изборот на Милевски за овој меч се најдоа многу фудбалери од генерацијата до 20 години.

Пред мечот, селекторот Милевски истакна дека осумте дебитанти треба да се борат низ овие натпревари за да го заслужат повикот во националниот тим.

„Единствено мерило за вредностите на фудбалерот е теренот. Не е важно дали играат во големи клубови и кои се, туку потенцијалот кои го поседуваат. Стратегијата и пристапот не го менуваме, барем додека јас сум тренер. Тоа носи резултати“, потенцираше Милевски.

 
<< Почеток < Претходна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следна > Крај >>

Резултати 1 - 10 од 2184
No Image
No Image No Image No Image

Лична Карта

 
 
Адреса: бул. 8 Септември ББ,
сала:  Б. Трајковски
Тел/факс: 02/31 21 903
e-mail: Оваа адреса на е-пошта е зашититена од спем-ботови, потребно е да го вклучите Javascript-от за да ја погледнете
SMS 070/075/077 145 903077 145 903
 
Следете не на:
 
 
 
 
   

ФОТО - 11. РОДЕНДЕН

Партнери


 
     
 
 
 

        

    

 


Nogomet

No Image
© 2021 Спортско Радио 90,3
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.
No Image